Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Zespół Pałacowo – Parkowy w Wilanowie
 • Zespół Pałacowo – Parkowy w Wilanowie

  Wilanów to nie tylko piękny pałac z ogrodem. To historia miłości, jaka rzadko się zdarza, a do której tęskni niejeden z nas.

  Historia ta jest niesamowita i mówi prawdę o człowieku – niezależnie, kim się stanie, kocha tak samo. Bo bohaterami tej romantycznej opowieści są król i królowa. Ale to wcale nie bajka, tylko twarde fakty: król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka to postaci jak najbardziej realne.

  Pałac w Wilanowie Sobieski wybudował dla swojej żony. Zanim jednak poślubił Marię Kazimierę d’Arquien, musiał przejść długą drogę do jej serca. Panna d’Arquien była jedną z najpiękniejszych kobiet w naszej historii. Przybyła do Polski razem z królową Marią Goznagą i wychowała się na jej dworze. Królowa zaś miała sprytny plan, jak podnieść swoją pozycję i budować. Wydawała za mąż swoje podopieczne za możnych i wpływowych szlachciców, aby zapewnić sobie ich przychylność. I tak Marysieńka została wydana za mąż za Jana Sobiepana Zamoyskiego, znanego hulakę. Była dość młoda, gdy brała ślub z podczaszym koronnym. Jak łatwo się domyślić, nie jej życie nie było usłane różami – mąż był dużo starszy od niej, a dodatkowo cierpiał na choroby weneryczne, którymi zarażały się po kolei dzieci pary. Z małżeństwa tego urodziły się córki, które nie przeżyły do wieku dorosłego.

  Gdy Sobiepan wyjechał z kraju, Marysieńkę zaczął odwiedzać sąsiad, Jan III Sobieski. Hetman koronny, niezwyciężony pod Wiedniem Sobieski, został pokonany przez miłość. Zakochał się do szaleństwa w Marii Kazimierze, którą jej współcześni opisywali jako niesamowicie piękną. Zwłaszcza jej oczy miały piękny wyraz – ponoć żaden malarz nie potrafił go oddać w pełni. Kochankowie zaczęli do siebie pisać długie listy, pełne aluzji i metafor, mający za zadanie ukryć uczucie, jakim się darzyli adresaci.

  Kiedy dość niespodziewanie zmarł Jan Zamoyski, Sobieski ożenił się natychmiast z Marysieńką. Mimo to nie zaprzestali pisać do siebie, co dla nas jest szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Ich korespondencja z czasu, gdy Marysieńka leczyła się we Francji i okresu oblężenia Wiednia jest wspaniałym świadectwem miłości i oddania.

  Wilanów stał się własnością Sobieskiego w 1677 roku. Nazywał się wtedy Milanowem. Obecna nazwa to spolszczenie łacińskiej frazy „Villa Nova”, czyli nowa willa. Król zbudował tylko gmach główny, skrzydła dobudowała następna właścicielka. Realizując zresztą zamierzenia Sobieskiego, których nie udało mu się wykonać. Przez lata pałac przechodził na własność kolejnych magnackich rodów w Rzeczypospolitej: Potockich, Lubomirskich, Czartoryskich.

  Pałac jest pięknym budynkiem, typowym dla baroku. Duża ilość zdobień o symbolicznym znaczeniu, które odwołują się do kultury grecko-rzymskiej. Znajdziemy tu więc postacie  mitów antycznych Greków, jak i łacińskie sentencje starożytnych Rzymian. Całość utrzymana jest w kolorze żółtym i kremowym, pięknie odcinającym się na tle zieleni parku.

  Park stanowi kolejną atrakcję tego miejsca – zajmuje 45 hektarów. Utrzymano go w kilku stylach: ogrodu francuskiego, ogrodu angielskiego, ogrodu krajobrazowego. Różnorodność flory pozwala każdemu się rozkoszować tym, co najbardziej odpowiada jego gustom.

  Dodatkowym atutem pałacu jest muzeum, skrywające w sobie pamiątki po rodzinie Sobieskich i czas, w których żyli. Ekspozycja jest naprawdę bogata, pełna i ciekawa, a co najważniejsze – została dostosowana do wieku zwiedzających. Możemy więc udać się na wizytę u Sobieskich cała rodziną, gdyż muzeum oferuje nam zarówno program dla dzieci jak i dla dorosłych.

  Z Hotelu Belwederskiego dojedziemy do Pałacu w Wilanowie autobusem – wsiąść musimy na przystanku Spacerowa 01, a wysiąść na Wilanów 01. Trasa ta zajmuje około 40 minut. Zaś z Hotelu Mazowieckiego łapiemy autobus z przystanku Uniwersytet 01, który również jedzie na Wilanów 01.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy