Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Zamek Królewski
 • Zamek Królewski

  Wydaje się nam, że jedynym słusznym Zamkiem Królewskim jest ten, który rozsiadł się na Wzgórzu Wawelskim. Tymczasem w Stolicy od wieków siedzibę mieli władcy Mazowsza, a później i królowie Polski.

  Idąc Krakowskim Przedmieściem docieramy na plac Zamkowy, który z prawej strony ma ulokowany Zamek Królewski. Po wojnie budowla ta zniknęła, a odbudowa tego zabytku polskiej państwowości spotykała się z wieloma trudnościami. Do warszawskiego krajobrazu siedziba królów powróciła końcem lat 70 ubiegłego wieku i od tego czasu zdobi Starówkę.

  Choć obecny budynek stoi raptem czterdzieści lat, historia  tego miejsca sięga nawet VIII w. Pojawiają się bowiem przesłanki, że już we wczesnym średniowieczu stał tutaj gród. Pewnym zaś jest, że na przełomie XIII i XIV w. siedzibę mieli tutaj książęta mazowieccy. Wraz z rozwojem Polski siedziba ta przyjmowała coraz to bardziej trwała formę: od drewnianego dworu do murowanego pałacu. Przez wieki gościli w jego progach różni goście, ale chyba najciekawszym tymczasowym mieszkańcem była Bona Sforza, królowa Polski.

  Zamek w obecnej formie zawdzięczamy Zygmuntowi III Wazie, który zajęty próbą odzyskania tronu w Szwecji, zdecydował się na przeniesienie stolicy do Warszawy. Wtedy też rozpoczął rozbudowę Zamku. Zaś wygląd wnętrz zawdzięczamy Wettinom, dynastii panującej w Polsce w XVIII w. Również Stanisław August Poniatowski podjął się przebudowy wewnątrz zamku – za jego panowania stworzono apartamenty Wielki i Królewski.

  Czasem mamy wrażenie, że wszystko, co dla polskiej państwowości i historii działo się w Krakowie. Tymczasem Zamek stał się sceną posiedzeń sejmowych – w końcu na ówczas był to największy budynek w Rzeczypospolitej. Tutaj miał również tryumf Polski nad Rosją – w 1611 roku carowie Szujscy właśnie na Zamku Królewskim złożyli hołd zwany ruskim. To tu podpisano pierwszą europejską konstytucję, której rocznicę świętujemy 3 maja. Również konstytucja kwietniowa z 1935 r. była sygnowana na Zamku.

  Sama budowla ma intensywnie czerwony kolor i założona jest na planie pięcioboku. Ma trzy piętra i wieżę nakrytą cebulowym dachem. Tuż przed Zamkiem zaś stoi Kolumna Zygmunta z którą związana jest jedna z warszawskich legend. Otóż Władysław IV chciał upamiętnić swojego ojca, Zygmunta III Wazę. Zlecił więc najlepszemu w swym fachu rzeźbiarzowi wykonanie figury króla. Jakub, bo tak miał na imię artysta, stanął na wysokości zadania. Nie wypolerował jednak szabli króla – być może był już zbytnio zmęczony? Zwrócił na to uwagę syn Jakuba, Kacper. Ojciec zganił go i poszedł spać. Rano zaś odnalazł pomnik z szablą błyszczącą niczym słońce. Mistrz od razu domyślił się, kto za tym stoi. Król stanął na wysokiej kolumnie, z której mógł obserwować miasto.

  Niedługo później na Warszawę spadała susza. Nic nie było w stanie pomóc spragnionemu miastu – ani nabożeństwa, ani przekleństwa, ani inne rytuały. Kacper głowił się, co tu zrobić… Aż wpadł na pomysł! Poszedł pod kolumnę i poprosił:

  – Podnieś swoją wspaniałą szablę i przetnij jedną z chmur! Niech lunie z niej deszcz!

  O dziwo ręka władcy podniosła się powoli i przekuła jedną z czarnych chmur, zasnuwających niebo. Z dziury po szabli spadł ogromy deszcz, dając znękanej stolicy wytchnienie.

  Czy i dziś możemy liczyć na pomoc króla? Warto się przekonać. A później udać się do Zamku, gdzie dziś znajdują się ciekawe wystawy: numizmatów, moździerzy, wschodnich kobierców. Możemy też zapoznać się z historią odradzania się Zamku niczym feniks – jedna z wystaw opowiada historię siedziby polskich królów. Wyruszając z Hotelu Mazowieckiego po 15 min jesteśmy na miejscu i możemy odkrywać bogactwo, jakie Zamek oferuje.

  Zobacz strony naszych hoteli w Warszawie:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy