Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Kopernik
 • »
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Obserwatorium Astronomiczne
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Obserwatorium Astronomiczne

  Choć z Torunia pochodzi jeden z najwybitniejszych polskich naukowców to miasto musiało czekać na swój uniwersytet aż do 1945 r. Wtedy to powstał Uniwersytet Mikołaja Kopernika, w którym przystań znaleźli pracownicy akademiccy ze Lwowa i Wilna.

  Decyzja o powołaniu uniwersytetu zapadła prawie natychmiast po wojnie kończąc tym samy prawie półmilenijne starania Torunia o lokację szkoły wyższej. W wyniku nowego ładu, jaki zapadł w Europie po 1945 r. dwa polskie ośrodki akademickie znalazły się poza nowymi granicami, co sprawiło że wykładowcy Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie zostali bez pracy. Zaoferowano im wtedy stworzenie od zera nowego ośrodka, który stanie się intelektualnym zapleczem dla Pomorza. Wielu z nich zgodziło się i w ten sposób od 70 lat sprawnie funkcjonuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika, którego naukowcy mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Najważniejszym chyba, ze względu na patrona, jest odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego przez prof. Aleksandra Wolszczana.

  Choć UMK nie może pochwalić się zabytkową infrastrukturą dydaktyczną jaką szczycą się uczelnie Krakowa i Wrocławia, to posiada perłę o jakiej tamte miasta nie mogą marzyć: Obserwatorium Astronomiczne. Mieści się ono pod Toruniem, we wsi Piwnice. Dzięki wstędze lasów oraz rezerwatowi przyrody „Las Piwnicki” oddzielone jest one od łuny z miasta, co pozwala na wyeliminowanie zakłóceń oraz doskonalsze pomiary. A obserwatorium ma czym je wykonywać! Jest najlepiej wyposażonym tego typu obiektem badawczym w Europie Środkowej. Na stanie posiada teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm oraz dwa radioteleskopy o średnicy 15 m i 32 m. Większy radioteleskop, ten z anteną paraboliczną 32 m, jest trzecim co do wielkości w Europie. Wszystkie przyrządy zaś stanowią element światowego i europejskiego systemu badającego nieboskłon. Obserwatorium otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Po wcześniejszym umówieniu można zobaczyć je oraz poobserwować nieboskłon za ich pomocą nieboskłon. Wycieczka jest oprowadzana przez pracownika naukowego, który umiejętnie dzieli się swoją wiedzą wzbogacając tym samym zwiedzających zapewniając przy tym wspaniałe przeżycia. Spojrzenie na tarczę słońca na długi czas pozostanie w pamięci.

  Kto wie? Może wśród nich jest następny Mikołaj Kopernik, którego odkrycie zrewolucjonizuje astronomię? Warto się o tym fakcie przekonać i wybrać na wycieczkę w gwiazdy nie odrywając się od ziemi.

  Zobacz stronę naszego hotelu w Toruniu:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy