Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Dedal
 • »
 • Szkoła Łacińska
 • Szkoła Łacińska

  Nauka i wiedza to potęga. Mają odpowiednio wykształconych ludzi koło siebie można wiele osiągnąć. Zdawali sobie z tego sprawę Krzyżacy. Zdają sobie z tego sprawę i władze Malborka.

  Historia Szkoły Łacińskiej zaczyna się w XIV wieku. Krzyżacy chcieli na terenie swojego państwa usytuować szkołę wyższą. Zdawali sobie jednak sprawę że nie uda im się powołać do życia instytucji o randze Akademii Krakowskiej – pierwszego uniwersytetu w Polsce. Ranga królewskiej uczelni była jednak nie do przebicia. Ba! Nie dało się jej nawet dorównać. W tym celu zakonnicy chcieli powołać do życia szkołę, która pozwalała zdobyć wykształcenie wyższe, ale niepełne. Porównując to do dzisiejszych czasów, Krzyżacy oferowali średniowiecznym żakom zdobycie tytułu współczesnego licencjata. A w zasadzie to chcieli zaoferować, gdyż plany się nie powiodły. Zamiast Akademii Malborskiej powstała tylko szkoła średnia, w której uczono podstaw łaciny. Obiektywnie rzecz ujmując – był to i tak sukces. Powszechny dostęp do edukacji sprawił, iż nie doceniamy tego dobra, jakim jest możliwość zdobywania wiedzy. W czasach komturii krzyżackich możliwość nauczenia się choćby podstaw łaciny była sporym sukcesem i wymagała możliwości finansowych.

  Szkoła Łacińska funkcjonowała, jak większość instytucji w mieście, nieprzerwanie przez wieki w murach swoich siedzib. Dopiero w XIX wieku zdecydowano się zmienić jej budynek i tak w 1866 roku, dzięki dotacji króla Prus, ulokowano ją w nowym miejscu. Stara zabudowa posłużyła zaś władzom za magazyn. Poważnie uszkodził ją pożar, który wybuchł w 1899 roku. Udało się ją odbudować, ale po 45 latach, w 1945 roku, działania wojenne doprowadziły do totalnego zniszczenia zabudowy. Ruiny leżały nietknięte do lat 70 ubiegłego wieku, kiedy to udało się częściowo odtworzyć Szkołę.

  Dopiero XXI wiek przyniósł kompleksową odbudowę i powrót do źródeł. Dawny budynek Szkoły przekształcono w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. W ten sposób historia zatoczyła koło i do XIV wiecznej placówki powróciła nauka, ale z całkowicie współczesnym wydaniu. Centrum to stało się bowiem wyrazem ambicji władz miasta, które chciały stworzyć nową instytucję, która stanie się na mapie miasta wyjątkową atrakcją. I trzeba przyznać, że się udało.

  W CKiE Szkoła Łacińska możemy bowiem dziś skorzystać z multimedialnej mediateki – w pełni skomputeryzowanej biblioteki, pozwalającej na szybsze przyswajanie wiedzy. Ponadto w Centrum znajduje się Skansen Rzemiosł, czyli multimedialna ekspozycja o czasach krzyżackich. Skansen oferuje również warsztaty, które pozwalają doświadczyć na własnej skórze, czym była dawniej praca rzemieślnika. Na chwilę możemy wcielić się tkacza, garncarza czy piekarza. Zaś w Mulitcentrum możemy poszerzać swoja wiedzę o zagadnienia związane z fizyką, chemią czy biologią. Najmłodsi znajdą tam sektor zabaw wielofunkcyjnych, który od przedszkola pozwala rozbudzać głód wiedzy i chęć do poszukiwania odpowiedzi na zjawiska nas otaczające.

  Zdecydowanie warto po wizycie w Zamku Krzyżackim wybrać się dla porównania do Szkoły Łacińskiej. Nowoczesność z wielowiekową tradycją jest ciekawym pomysłem na spędzenie czasu! A później, po dniu pełnym wrażeń, możemy odpocząć w Hotelu Dedal, położonym raptem 2 km dalej.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy