Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Synagoga Nożyków
 • Synagoga Nożyków

  Warszawa, jak cała przedwojenna Polska, miała swoją gminę żydowską. Z wyliczeń historyków wynika, że stanowili około 30% mieszkańców stolicy. Żydzi mieli w mieście sześć synagog, ale tylko jedna z nich przetrwała do dzisiejszych czasów – synagoga Nożyków.

  Zlecił ją wybudować w 1898 roku żydowski handlarz Zalman Nożyk z zastrzeżeniem, że nowo wybudowana bożnica ma nosić imię jego oraz jego małżonki – Rywki. Dodatkowo zastrzegł sobie, aby odmawiana była za obydwoje specjalna modlitwa żydowska za zmarłych. Otwarto ją bardzo uroczyście w święto Uczonych w Piśmie 12 maja 1902 roku.

  Do II wojny światowej pełniła ona normalną funkcję religijną, będąc też miejscem rozwoju życia kulturalnego – działał w niej słynny na całą Warszawę chór pod kierownictwem Abrahama Cwi Dawidowicza.

  Naziści po podbiciu Polski w 1939 roku zamienili synagogę w stajnie i magazyn paszy. W ten sposób chcieli znieważyć miejsce kultu poniżanych przez siebie żydów. Jednak jeszcze w czasie wojny synagoga rozbrzmiała głosem modlitw – znalazła się bowiem na terenie małego getta. I tak w samym apogeum zagłady w Warszawie znalazło się miejsce, gdzie wyznawcy Jahwe odnaleźć mogli spokojną przystań do sprawowania swoich obrzędów.

  Gdy zlikwidowano getto, również i synagoga opustoszała. Podczas powstania uległa uszkodzeniu, jednak nie zawaliła się. Nożyk kazał zbudować solidny budynek. Gdy tylko zaczęła się odbudowa Polski pozostali w niej Żydzi podjęli się odbudowy synagogi. Pierwsze reperacje zaczęły się już w 1945 roku, nie mniej problemem okazał się status prawny nieruchomości. Po dwóch procesach starozakonnym udało się odzyskać bożnicę i w 1951 roku stanęła ona odbudowana na nowo.

  Kolejne remonty odbyły się w latach 1977-1983. Po ich zakończeniu, w dniu 18 kwietnia 1983 r. odbyło się pierwsze powojenne nabożeństwo. Była to data symboliczna, gdyż wtedy przypadała czterdziesta rocznica powstania w getcie warszawskim. Jednak aby synagoga stała się na stałe czynną trzeba było poczekać jeszcze pięć lat, do 1988 roku, kiedy to do Warszawy sprowadził się rabin Pinchas Menachem Joskowicz. Od tego momentu Synagoga Nożyków jest miejscem, w którym żydzi modlą się.

  Jest to o tyle ciekawa sytuacja, że w pozostałych miastach Polski – jak na przykład w Krakowie czy Rzeszowie – odbudowano również synagogi czy je odnowiono, ale nie są one czynne. O ile odbywają się w nich nabożeństwa, to tylko w wielkie święta. Tymczasem w Synagodze Nożyków codziennie odprawiane są żydowskie modlitwy i w judaistyczne święta odprawiane są nabożeństwa. Synagoga ta jest również, jak przed wojną miejscem, gdzie rozwija się kultura. Koncerty dawały tu chóry żydowskie, a także kantorzy. Rok rocznie zaś inaugurowany jest w niej Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

  Sama synagoga to prosta bryła na planie prostokąta, z zewnątrz zachowana w stylu neoromańskim. Wewnątrz zaś mamy do czynienia z mieszanką styli, które umiejętnie skomponowano: neorenesansowym, bizantyjskim i mauretańskim. Wnętrze bożnicy jest jasne i subtelnie zdobione. Balustrady babińca wykończone są motywem roślinnym, zaś sam babiniec wspiera się na kolumnach połączonych arkadami. Ściany zachowano w kremowym kolorze i bieli, na tle których idealnie komponują się ciemnobrązowe meble.

  Niewiele wiemy o kulturze żydowskiej, do niedawna tak nam bliskiej i stanowiącej element codzienności w wielo wyznaniowej Polsce. Warto przy okazji wizyty w Warszawie wybrać się zobaczyć Synagogę Nożyków, aby odkryć czym jest judaizm i jakie związane są z nim obrzędy. Z Hotelu Mazowieckiego droga zajmuje pieszo piętnaście minut. Zaś z Hotelu Belwederskiego dostaniemy się tam, uprzednio przesiadając się na przystanku Uniwersytet 02 i podążając na Plac Grzybowski.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy