Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Stare Miasto
 • Stare Miasto

  „Stare Miasto, Stare Miasto,

  Wiernie Ciebie będziem strzec,

  Mamy rozkaz Cię utrzymać,

  Albo w gruzach twoich lec

   

  Zespół Lao Che słowami powstańca warszawskiego oddaje dramat, z jakim spotkała się najstarsza część naszej stolicy. Dziś, gdy wabią nas wieżowce i drapacze chmur, z trudem dociera do nas świadomość, że Warszawa nie powstała w 1945 roku, a jej początki są dużo starsze.

  Często spotkamy się z pogardliwym określeniem, że w stolicy Polski nie ma zabytków. Że wszystko tam to zamienniki, które odbudowano po wojnie. Mając jednak w pamięci zdjęcia, przedstawiające miasto tuż po wojnie trudno jest kpić z „nowoczesności” Starego Miasta. Patrząc na morze ruin, w jakie Niemcy zamienili polską stolicę czuje się przygnębienie. A świadomość, że z blisko 1 300 000 mieszkańców w 1939 roku, pięć lat później ostało się 170 000 z nich przytłacza. Tętniąca, piękna i żywa stolica stałą się upiorem, pełnym wypalonych i zwalonych domów.

  Nie zawsze tak było – zwłaszcza, że historia miasta sięga aż przełomu XIII i XIV wieku. Wtedy to książę Bolesław II zbudował tutaj swój pierwszy zamek. Później zaczęły pojawiać się inne budynki, takie jak kościół św. Jana, stanowiący dziś kościół katedralny. Wokół wytyczonego na planie prostokąta rynku wyrosły małe, wąskie kamieniczki – każda z nich miała 9 metrów długości i 35 metrów szerokości. Wszystko po to, aby było ich jak najwięcej i aby mogli się w nich osiedlać kupcy. Ranga Starego Miasta podniosła się, gdy Zygmunt III Waza przeniósł do Warszawy stolicę. Stała się ona wtedy ważnym punktem handlowym. Jednak w XVIII wieku bogatsi mieszkańcy zaczęli przenosić się do innych dzielnic, co rozpoczęło powolny proces podupadania tej najstarszej części stolicy. Dopiero na początku XX wieku podjęto skuteczne próby renowacji i odbudowy Starego Miasta.

  To, jaką miłością, warszawiacy otaczali swoje miasto, świadczy fakt, iż prace nad rekonstrukcją jej zburzonych budynków rozpoczęły się już… we wrześniu 1939 r. Gdy pojawiły się pierwsze zniszczenia architekci potajemnie i w pełnej konspiracji poczęli tworzyć dokumentację, która miała pomóc odtworzyć charakter miasta. Dzięki ich zapobiegliwości udało się podjąć wyzwanie, które nie ma sobie równych na skalę światową.

  Kilka miast po II wojnie światowej stanęło przed problemem rekonstrukcji swoich zabytków. Nie mniej żadne nie było w tak dramatycznej kondycji, jak Polska stolica. Początkowo miała ona wcale nie być odbudowana, aby stanowić swoisty pomnik przypominający do czego prowadzi przemoc. Jednak życie jest silniejsze od śmierci – do Warszawy zaczęli ściągać jej dawni mieszkańcy i mimo zimy wznosić swoje dawne zaułki. Wtedy to pojawił się spór w jaki sposób rekonstruować miasto: całościowo odbudowywać dawne budynki czy wznieść kilka najważniejszych, a resztę zaaranżować na nowo? Wygrała opcja całościowa, dzięki czemu możemy dziś w tych nowych-starych murach odkrywać dawną Warszawę z całym jej pięknem.

  Jednocześnie odbudowa na taką skale okazała się zadaniem bez precedensu, które zostało docenione na całym świecie. Mając w świadomości ten fakt, spójrzmy następnym łaskawym okiem na to miasto i jego nietypową historię.

  Zobacz strony naszych hoteli w Warszawie:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy