Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Ratusz

Wrocławski rynek stanowi przykład ładu i organizacji tak typowej dla tego regionu. Niskie, wąskie i kolorowe kamieniczki w karnym porządku ustawione jedna obok drugiej okalają jego brzegi nadając temu miejscu wyjątkowego uroku. Strzeżony jest przez Aleksandra Hrabiego Fredro, autora najpopularniejszych polskich komedii, którego pomnik sprowadzono ze Lwowa. Na środku zaś, niczym zwieńczenie na torcie znajduje się Ratusz.

Przyglądając się mu odnosimy wrażenie ciężkiej bryły, która rozsiadła się delikatnie na rozległej płycie Rynku. Zlokalizowany na północ od hotelu Wieniawa powstawał etapami, po kolei obrastając w kolejne pomieszczenia, co nadało mu jego charakterystyczny nieregularny wygląd. Pierwsze pomieszczenia zostały zamknięte w jego wnętrzu przez kolejno pojawiające się dobudówki. Główna część zwieńczona jest trójkątnym, kremowym portalem, w którego centralnym punkcie ulokowany jest zegar od wieków odmierzający czas mieszkańcom w ich codziennych sprawach. Otaczają go dwie wieże, które stylem przypominają front. Po lewej zaś odcina się od reszty budowli swą pomarańczowoceglaną barwą kolejna dobudówka zdobna w wieże wykończone fantazyjnymi ryzalitami. W północno-zachodnim rogu zaś rozsiadła się wieża, wysoka na 67 metrów. Skrywa w sobie niebywały skarb, mianowicie najstarszy dzwon zegarowy, który poucza nas łacińską sentencją: „Spójrz, ja dzwon rzadko dzwonię na próżno. W noc i za dnia ogłaszam czas i godzinę”.

Z wieży tej rozlega się również wrocławki hejnał. Mało kto wie, że nie tylko gród Kraka ma swoją melodię, wygrywaną na cztery strony świata. Wrocław również posiada swój hejnał, którego tradycja sięga aż 1601 r. Wygrywany jest w każde niedzielne południe. Melodia z śląskiej piosenki ludowej „We Wrocławiu na Rynecku” płynie ponad Rynkiem uzupełniona biciem dzwonów oznajmiających światu, że to już dwunasta.

Pod Ratuszem mieści się Piwnica Świdnicka czyli najstarsza restauracja we Wrocławiu, która korzeniami sięga do średniowiecza – powstała w XIII w. Działa ona nieprzerwanie od tego czasu pozwalając turystom posilić się po intensywnym zwiedzaniu miasta. W historii zapisała się dzięki serwowanemu tam piwu jęczmiennemu, które popularnością swą podbiło nie tylko polskie ziemie. W XV w. Piwnica zaczęła sprzedawać pszeniczne piwo Biały Baran, którym raczyć można się do dziś. Wychylając kufel złotego płynu nie trudno wyobrazić sobie szpaler postaci, jakie przed nami przewijały się przez jej progi. Zamykamy oczy i nagle otacza nas różnobarwny tłum, strojny w kreacje modne na przestrzeni dziejów. Uważajmy jednak i nie przesadźmy z ilością kufli! Płaskorzeźba nad wejściem pokazuje nam, jaki los nas może spotkać, gdy zbyt ochoczo zaczniemy kosztować Białego Barana. Przedstawia ona pijanego męża, na którego oczekuje podenerwowana żona z pantoflem w dłoni.

Choć Ratusz nie ma w sobie płynności linii i równowagi widocznej w innych budynkach rajców miejskich rozsianych po całej Polsce, i tak przykuwa wzrok zapierając dech w piersi. Mimo, iż od XIII w. towarzyszy Wrocławowi w jego dziejach nie stanowi obecnie miejsca obrad władz samorządowych. W jego progach mieści się teraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Odnaleźć w jego salach możemy popiersia sławnych mieszkańców miasta, która sukcesywnie poszerza swoje zbiory.

Zobacz również pozostałe atrakcje:

Rezerwuj

online

AMW Hotele

Nasi partnerzy