Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Kopernik
 • »
 • Ratusz Staromiejski
 • Ratusz Staromiejski

  Toruńska legenda głosi, że Ratusz miasta został zbudowany jak kalendarz. Ta ceglana budowla posiada bowiem jedną wieże, jak jeden rok. Prowadzą do niej cztery bramy, tak jak cztery pory roku. Wewnątrz mieści się dwanaście sal, będących odwzorowaniem dwunastu miesięcy. Zaś każde z okien ma pod opieką jeden z dni w roku. Ponoć dawni mieszkańcy Torunia domalowywali okno na rok przestępny, aby chytry rok nie zorientował się, że jest o jedno za mało.

  Legendy legendami, co nie zmienia faktu, że ta budowla imponuje. Położona zaledwie dziesięć minut drogi od Hotelu Kopernik stanowi jeden z najciekawszych zabytków gotyckich w Polsce. Ma ona kształt kwadratu, który zamyka w sobie wewnętrzny dziedziniec. W jednym rogu wzbija się ku niebu wielka, kwadratowa wieża. U jej szczytu czas odmierza zegar, zaś na samą wieżę można się wdrapać i podziwiać panoramę miasta – imponująco odmalowujące się na tle błękitnego nieba ceglane dachówki. Wspaniała gra kolorów zapada na długo w pamięć.

  Sam Ratusz, towarzyszący miastu od XIII w., jest przykładem architektury ceglanej typowej dla tego regionu. W obecnym kształcie powstała po przebudowie z 1602-1605 r. zainicjowanej przez nie kogo innego, jak znanego z dramatu Mickiewicza Konrada von Wallenrode. Co prawda historyczny mistrz krzyżacki i jego literacki odpowiednik mają się do siebie ni jak, to nie zmienia faktu, iż zawdzięczamy mu przepiękny Ratusz. Jego elewacja to rzędy zakończonych strzelicie wykuszy w których równo rozłożone są okna. W każdej ze ścian umiejscowiona jest jedna brama prowadząca do środka. Dawniej bowiem Ratusz stanowił miejsce łączące w sobie funkcję handlową, administracyjną i sądowniczą. Było to innowacyjne rozwiązanie, niespotykane wcześniej w świecie.

  Swoją wyjątkowość zawdzięcza on również innemu, ważnemu historycznie wydarzeniu, a mianowicie Colloquim Charitativum z 1645 r., czyli zebraniu trzech odłamów chrześcijaństwa – katolików, protestantów i kalwinów. Fenomenem było spotkanie przedstawicieli trzech wyznań i podjęcie przez nich próby połączenia się ponownie. A wszystko to podczas gdy w Europie trwała wojna trzydziestoletnia, której przyczyną były waśnie na tle religijnym. W celu uświetnienia tego wydarzenie rajcy miejscy zamówili poczet królów polskich, czyli najstarszy w Polsce zbiór tego typu obrazów o charakterze polityczno-propagandowym. Do dziś można go podziwiać w salach muzeum, które mieści się obecnie w murach Ratusza.

  Rajcy nie obradują już bowiem w pięknych salach Ratusza. Od lat 60-tych jest on bowiem siedzibą oddziału Muzeum Okręgowego, które udostępnia zwiedzającym kilka ciekawych wystaw stałych. Miłośnicy polskiego malarstwa odnajdą tutaj Witkiewicza, Fałata, Malczewskiego i Matejkę. Podziwiać można również wyroby rzemieślnicze ze złota i srebra, oraz przedmioty codziennego użytku wykonane z najwyższą precyzją.

  Warto więc zaspokoić ciekawość i udać się na rynek, aby policzyć okna. Czy aby na pewno jest ich 356? Nawet jeżeli nie, to i tak nie doznamy zawodu. Ratusz jest bowiem bogactwem wrażeń artystycznych.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy