Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Ratusz

Poznański Ratusz góruje nad płytą rynku otoczony towarzystwem małych, kolorowych kamieniczek. Góruje dosłownie, gdyż jego wieża wznosi się ponad budynkami stawianymi przez poznańskich kupców, wewnątrz zaś skrywając prawdziwe bogactwo kultury klasycznej.

Po krótkim spacerze z Hotelu Ikar znajdujemy się na poznańskim Rynku. Jest on całkiem inny niż krakowski czy wrocławski. Choć należy do trzeciego pod względem wielkości w Polsce jego rozmiary giną pod wpływem budynku Ratusza. Gdy stanie się naprzeciw siedziby rajców miejskich ma się wrażenie, że jest tam dość ciasno. Dookoła otaczają nas kamienice, które bawią oczy paletą kolorów i wzorów. W centrum zaś stoi prostokątna bryła z trzema kondygnacjami zwieńczona wieżą. Choć nagromadzenie budynków na Rynku jest duże, nie sprawia ono wrażenia przeładowania. Brak otwartej przestrzeni rekompensuje przytulność jaką dają.

Ratusz zaś stanowi perłę i pomnik pochwalny kultury grecko-rzymskiej, bowiem zarówno wewnątrz jak i zewnątrz odnajmujemy odwołania do antyku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1310 r., natomiast obecnego kształtu nabrał w 1550 r. Bogato zdobiona elewacja złożona z loggii o trzech kondygnacjach wspiera się na arkadach. Odnaleźć możemy na niej alegorie cnót kardynalnych: wiary, nadziei, miłości i męstwa oraz roztropności, sprawiedliwości, cierpliwości i umiarkowania. Zostały one przedstawione jako kobiety dzierżące atrybuty stosowne każdej z cnót i umieszczone miedzy łukami arkad. Ponad nimi, po obu stronach zegara, możemy podziwiać galerię portretów władców z Jagiellonów. Poniżej zaś znajdują się medaliony z wizerunkami grecko-rzymskich wielkich postaci: Archimedesa, Horacego, Wergiliusza czy Homera. Ponadto na pozostałych ścianach możemy odkryć łacińskie sentencje, które mają przekazywać nam podstawowe prawdy o świecie.

Wieża strzeliście kująca niebo umieszczona została na przecięciu osi. Mieści się w niej mechanizm z zegarem oraz słynne poznańskie koziołki. Wiąże się z nimi legenda, jakby pewien kuchcik nie dopilnował pieczeni przygotowywanej na ucztę z okazji oddania Ratusza. Zbyt był ciekaw zegara i poszedł szybko go zobaczyć, w tym czasie zaś pieczeń spaliła się na węgiel. Kuchcik próbował zatuszować swoją winę i zakupił dwa koziołki, które chciał upiec. Jednak krnąbrne rogacze uciekły i wbiegły na wieżę, gdzie zaczęły się bóść. Rozbawieni tym widokiem rajcy zarządzili, aby stworzyć mechaniczne koziołki, które będą upamiętniać to wydarzenie. Do dziś o 12 koziołki bodzą się na szczycie wieży oznajmiając południe.

Wchodząc do wnętrza Ratusza znów natykamy się na odniesieni do kultury klasycznej, tak typowe dla okresu renesansu. Największe wrażenie robi Wielka Sień, której sufit pokryty jest kasetonami odwołującymi się zarówno do cywilizacji grecko-rzymskiej (cytat z „Państwa” Platona zdobi wejście), jak i chrześcijańskiej. Na ścianach bowiem odnajdujemy zarówno fragmenty z Pisma Świętego, jak i wizerunki jego bohaterów: Mojżesza, Samsona czy Dawida.

Zobacz również pozostałe atrakcje:

Rezerwuj

online

AMW HoteleNasi partnerzy