Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Kopernik
 • »
 • Pomnik Flisaka
 • Pomnik Flisaka

  Pomnik grajka stojący na toruńskim rynku jest przykładem tego, jak wiele zależy od okoliczności. Flisak ze skrzypkami to emanacja kultury, o której już prawie nikt nie pamięta, a która stanowiła dawniej o barwie i charakterze miasta.

  Dopóki Wisła stanowiła regularny trakt handlowy, a jej nurtem spławiano wszelkie towary z południa kraju na jego północ w Toruniu roiło się od flisaków. Byli oni ubogimi ludźmi, którzy trudnili się transportem różnych dóbr. Często zatrzymywali się w mieście, aby wypocząć przed dalszą podróżą nad morze. Między innymi z powodu ich obecności na kościele św. Janów zegar zwrócono na rzekę, a nie na miasto. Kultura flisacka kwitła tak długo, jak rzeka była gwarna i spławna. Wraz z zanikiem ruchu na niej zniknęli i flisacy, którzy dziś stanowią raczej atrakcję turystyczną w Pieninach, niż żywą grupę społeczną jak dawniej.

  Z flisakami wiąże się pewna toruńska legenda. Wygnana z miasta żebraczka rzuciła na miasto klątwę. Niczym w starożytnym Egipcie zaroiło się w Toruniu od żab. Nikt nie potrafił się pozbyć gadów, które uprzykrzały życie mieszkańcom. Burmistrz ustanowił nawet wysoką nagrodę pieniężną i obiecał rękę swojej córki. Jednak nikomu nie udało się z żabami rozprawić. Aż do czasu. Pewnego dnia do Torunia przybył flisak Iwo. Chłopak wspaniale grał na skrzypkach, więc umilał sobie czas oczekiwania na dalszą drogę ku ujściu Wisły. Gdy tak grał spostrzegł, że żaby powychylały łebki i z uwagą słuchały jego muzyki. Zaskoczony ruszył kilka kroków, a one za nim. Ruszył o kolejne kilka kroków czujnie przez żaby obserwowany. Zaskoczony wynikiem swojej próby skierował się w kierunku Bramy Chełmińskiej wiodąc za sobą korowód żab, skaczących za nim. Gdy wszystkie gady znalazły się po za miastem, w okolicy dzisiejszej dzielnicy Mokre, Iwo wrzucił do jeziora skrzypki z niewybrzmiałą melodią. Zauroczone żaby podążyły za nimi i do dziś nie wróciły do miasta. Może pilnują skrzypiec na dnie jeziora? Iwo stał się bohaterem i został za swój wyczyn wynagrodzony zgodnie z umową.

  Legenda ta była tak żywa wśród mieszkańców miasta, że w 1914 roku odsłonięto pomnik upamiętniający flisaka i jego czarodziejskie skrzypki. Na postumencie stoi Iwo i gra, a otacza go osiem żab, którym z pyszczków leci woda. Pomnik wielokrotnie zmieniał miejsca i ostatecznie znalazł przystań na rynku. Stanowi też inspirację dla współczesnych – na figurach żab z fontanny wzorowano statuetkę nagrody w festiwalu. Flisak zaś reklamuje festiwal Probaltica.

  Zobacz stronę naszego hotelu w Toruniu:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy