Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Ikar
 • »
 • Park Cytadela
 • Park Cytadela

  Wojna naznacza świat swoim piętnem. Przynosi pożogę i zniszczenie. Pokój zaś potrafi przekuć jej skutki w coś pięknego, a przykładem na to jest poznański Park Cytadela. Stare ufortyfikowania dziś służą nadal walce, ale tym razem nie zbrojnej a z nudą.

  Park utworzono na terytorium danego Fortu Winary, czyli centralnego punktu ufortyfikowań pod nazwą Festung Posen – Twierdza Poznań. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIX w., kilkukrotnie był modernizowany, by w końcu stać się ostatnim bastionem obrony Niemców w 1945 r. Wtedy to uległy zniszczeniu fortyfikacje, a pozostałe elementy stopniowo rozbierano po wojnie, aby użyć ich do odbudowy miasta. Nie było mowy o odbudowie umocnień, gdyż w opinii Poznaniaków zapisał się on jako symbol zaborcy i okupanta. Podjęto więc prace przekształcające teren militarny w rekreacyjny.

  Stanowi on bogactwo atrakcji, które są oddalone raptem dziesięć minut drogi od Hotelu Ikar. Wchodząc po monumentalnych rozlewających się niczym kaskada schodach strzeżonych przez dwa czołgi otwiera się przed nami masa alternatyw rozsianych po 100 ha parku. U ich szczytu mieści się wysoki na 23 m obelisk, który dawniej zwieńczony był czerwoną gwiazdą. Zniknęła ona pewnego dnia w 1990 r. i pomimo skandalu dyplomatycznego, jaki się rozpętał nie udało się jej odnaleźć. Minęła dekada, potem druga, o gwieździe zapomniano gdy nagle zguba została odkryta w jednej z poznańskich remiz. Tuż po zmianach w Polsce strażacy postanowili usunąć symbol poprzedniego reżimu.

  Po zakończeniu wspinaczki możemy udać się na jeden z tutejszych cmentarzy wojennych. Spoczynek na terenie Cytadeli znaleźli żołnierze brytyjscy, sowieccy, a także ofiary zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Park z resztą stał się w rok po wojnie teatrem ostatniej publicznej egzekucji, gdy stracono w nim Arthura Greisera, naczelnika Kraju Warty.

  Jednak nie tylko tragiczna historia i wojenna zawierucha. Po całym jego terenie rozsiane są pomniki i rzeźby. Do najciekawszych należą rzeźba Don Kichota, Gimnastyczki z obręczą czy Nike. W Parku podziwiać można również instalację „Nierozpoznani” stanowiącą kompozycje złożoną z ludzkich nóg zmierzających w różnych kierunkach.

  Cytadela to jednak miejsce związane z wojskowością, nie da się od niej uciec ani o niej zapomnieć. Spacerując po rozległych zielonych terenach, pełnych różnych gatunków drzew, nadających temu miejscu klimatu spokoju i ciszy, możemy zobaczyć pozostałości po Forcie Winiary: Raweliny I i II, Bramę Północną (zwaną też Polną), Bastion II oraz  Estakadę Małej i Wielkiej Śluzy. Zafascynowani militarnym klimatem możemy udać się do Muzeum Uzbrojenia lub Muzeum Armii Poznań, które przybliżą nam tajniki sztuki wojennej i jej historię na terenie Poznania.

  Gdy zaś zmęczy nas ciężka, zbrojna atmosfera. Gdy już dość będziemy mieć czołgów i haubic, możemy udać się do Rosarium. Usytuowane zostało wokół jeziorka, kolejnymi elipsami ścieżek je opasując. Pomiędzy nimi zasadzono róże rozsiewające cudowną woń, jednocześnie cieszące oczy bogactwem barw. Miejsce to jest wręcz wymarzone do nabrania sił po ciężki dniu: patrząc na niezmąconą taflę jeziorka otoczoną zielenią przetykaną różami nie sposób nie dać się porwać urokowi zacisza zapominając o wszystkich troskach.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy