Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Huzar
 • »
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

  Lubelska uczelnia wyższa dba nie tylko o stan wiedzy studentów, dając im możliwość studiowania na całej gamie kierunków. Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie troszczy się również o więź lubelskich żaków z przyrodą oddając im do dyspozycji Ogród Botaniczny, pełen roślin kojących nerwy po szeregu zaliczeń i egzaminów.

  Ogród ten powstał w tym samym czasie co uczelnia – w połowie lat 40. Wtedy był tylko parkiem dendrologicznym, podziwiać można było w nim tylko i wyłącznie drzewa. Do dziś może on się pochwalić 1600 rodzajami drzew i krzewów. Aż 106 z nich to okazy ponad stuletnie! Z czasem Ogród rozrósł się, co zawdzięcza staraniom czynionym przez naukowców z UMCS z przełomu lat 60 i 70 poprzedniego stulecia. Obecnie zajmuje on terytorium należące do dawnego majątku Sławinek.

  Ogród podzielony jest na kilka działów, z których najciekawszymi są na pewno Biblijny, Roślin Użytkowych oraz Tropikalnych i Subtropikalnych. Biblijny dział zawiera prawie 100 okazów, które oprócz normalnego uszeregowania zawierają jeszcze fragment z Pisma Świętego, który jego opisuje. W ten sposób możemy naocznie przekonać się, jak wyglądał krzew gorejący, który przemówił do Mojżesza czy niebieska manna, która miała karmić Izraelitów w drodze do Kaananu. Ponadto rośnie tu również prawdopodobny krzew, z którego wykonano koronę cierniowa Chrystusa. W dziale Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych podziwiać możemy florę gorących klimatów i na chwilę przenieść się z kresów Polski w dalekie krainy. Na blisko 700 m2 szklarni odnajdujemy bowiem tropikalne rośliny, które przywodzą nam na myśl gorące, upalne lato. Często też nas zadziwiają, gdyż pomiędzy 400 rodzajami roślin znajdą się i takie, których wygląd dalece odbiega od tak dobrze nam znanej rodzimej stokrotki.

  Miejscem najlepszym na romantyczne spacery i studenckie randki jest Rosarium. Położone na „dworskim” wzgórzu jest bogate w przepiękne róże, których aromat i barwa wprawiają w dobry nastrój. Nie trzeba już nic więcej, jak usiąść wśród nich i napawać się słodką wonią, jaką roztaczają. Nieopodal znajduje się Dworek Kościuszków, należący do stryja Tadeusza Kościuszki. Z przekazów historycznych wynika, iż ten przywódca powstania narodowego, podczas pobytu u swego stryja pomagał mu zaprojektować ogród. Kto wie? Może do dziś rośnie tutaj drzewo, które w swym zamyśle umieścił Kościuszko?

  Dwór ten w latach późniejszych stał się parkiem zdrojowym, który wzorowany był na Nałęczowie. Na początku XIX w. odkryto bowiem na terenie posiadłości wody mineralne bogate w żelazo, co przez kolejnych właścicieli zostało wykorzystane do prowadzenia działalności leczniczej. Nie mniej nie trwała ona długo, bo najpierw w 1915 r. Dwór spalili austriaccy żołnierze, a później zaś zanikły wody mineralne. Podupadający dworek przejął Uniwersytet i podjął kroki ku jego renowacji. Dziś odnowiona siedziba Kościuszków służy mu do celów reprezentacyjnych, a od niedawna jest również dostępna dla zwiedzających. Co więcej – może jakaś para, która dawniej spotykała się w Ogrodzie na pierwszych młodzieńczych randkach, postanowi zawrzeć ślub w tym miejscu? Bo i to jest możliwe.

  Będąc w Lublinie warto wybrać się do Ogrodu, aby odetchnąć od zgiełku codzienności. Z Hotelu Huzar to wycieczka autobusem z przystanku Spadochroniarzy 02 do przystanku Ogród Botaniczny 01.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy