Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Muzeum Powstania Warszawskiego

  Tragiczne wojenne doświadczenia pozbawiły nieodwracalnie Warszawę budowanego przez wieki charakteru. Nawet nieznający historii miasta gość zauważy, że „coś” musiało się tutaj wydarzyć, skoro obok siebie stoją XVIII wieczna kamienica i wielki, przeszklony wieżowiec rodem z XXI wieku. Gdyby próbował dociec, dlaczego centrum tak starego miasta jest tak niesamowicie zróżnicowane, może znaleźć odpowiedź w Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Choć oceny powstania są różne – można usłyszeć wiele słów wielkich i pełnych patosu, ale i pojawiają się głosy krytyki – nie można odmówić rozmachu Muzeum, które go upamiętnia. Jest ono gmachem, który wykorzystuje multimedialną technikę i interaktywne metody po to, aby jak najwierniej opowiedzieć o zrywie młodych warszawiaków, którzy chcieli czuć się wolnymi. Do dziś w ich opowieściach przebija się uderzające nas, współczesnych, stwierdzenie: „To był najpiękniejszy okres mojego życia”. Gdy wyruszali 1 sierpnia do powstania, mieli wyjść na kilka dni. Wielu nie wróciło nigdy, pozostali walczyli aż do października, patrząc jak w gruz obraca się ich ukochane miasto.

  Muzeum otworzono w 2004 r., aby uroczyście upamiętnić 60 rocznicę wybuchu powstania. Inicjatorem budowy był Lech Kaczyński, który pełnił wtedy funkcje prezydenta Warszawy. Do legendy przeszły prace nad nim – robotnicy budowali go nieprzerwanie całą dobę, aby zdążyć na czas.

  Wielkim plusem tej placówki jest zastosowanie nowoczesnych form przekazu. Najciekawszą jest szlak kalendarza – przemieszczając się po salach co rusz mijamy kartki z kalendarza, które możemy zbierać. Przy wyjściu mamy w ten sposób zebrane kalendarium Powstania, dzień po dniu, zawierające najważniejsze informacje.

  Zwiedzając ekspozycje możemy otwierać szufladki w ścianach, a w ich wnętrzu odkrywać życiorysy powstańcze. Przy wejściu wita nas budka telefoniczna rodem sprzed wojny. Siadajmy, podnosimy słuchawkę, a w niej płyną historie opowiadane przez powstańców. Dalej prowadzi nas warszawki bruk, mijamy gabloty prezentujące broń, na naszej drodze staje motocykl z budą. Słyszymy huk wystrzałów, możemy zajrzeć do bunkra. Dobiega z niego przyspieszone bicie serca, które ma nam unaocznić, że po broń sięgnęli ludzie z taką samą ciekawością świata, jak my, którzy dociekamy historii ich walki.

  Wędrując dalej obserwujemy ewolucję powstania – tego, jak walczący w nim ludzie dostosowują się do sytuacji, która ich przerosła. Zryw mający trwać kilka dni przekształcił się w dwumiesięczną batalię. Mijamy więc rekonstrukcję powstańczego grobu i oznaczenia, że w piwnicy znajdują się ciała zabitych cywilów. Jedno z mocniejszych wrażeń robi namiot PCK, gdzie zatopione w plastiku znajdują się protokoły z sekcji zwłok eksuhumowanych po wojnie ofiar rzezi Woli. Niemcy w tej warszawskiej dzielnicy dokonali największego mordu na ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej. Na koniec możemy przejść się kanałem – czystym i suchym – by choć minimalnie poczuć grozę, jaką czuli ewakuujący się z miasta powstańcy. Dookoła towarzyszą nam multimedialne plansze i nagrania. Wszystkiego możemy dotknąć, aby doświadczyć jak najżywiej minionych wydarzeń.

  Muzeum oferuje również seans filmu „Miasto ruin”, który jest wirtualnym przelotem, jaki dokonujemy nad Warszawą tuż po powstaniu. Spoglądamy na odtworzone ruiny, bo inaczej nie można nazwać stanu, w jakim znalazło się miasto. Szokuje najbardziej informacja, że w tym dwumilionowym mieście tuż po powstaniu pozostało 1 000 mieszkańców.

  Wystawa kończy się współczesną ekspozycją o GROM. Jednostka ta jest kontynuatorem tradycji Cichociemnych. Możemy na niej dowiedzieć się więcej o obu formacjach i ich historii.

  Jeden z Warszawiaków powiedział kiedyś: „Spytaj kogokolwiek na ulicy, a wskaże ci drogę do Muzeum Powstania Warszawskiego”. Spod Hotelu Mazowieckiego można tam dostać się jadąc autobusem z przystanku Zachęta 02. Natomiast droga spod Hotelu Belwederskiego wiedzie na przystanek Uniwersytet 02, gdzie można przesiąść się w autobus jadący już pod samo Muzeum.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy