Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Reymont
 • »
 • Muzeum Kinematografii
 • Muzeum Kinematografii

  Łódź zwana była „polskim Hollywoodem”. Przez ostatnie stulecie nakręcono tam i zmontowano wiele filmów, które niewątpliwie zasłużyły na miano kultowych. Zaś łódzka „filmówka” jest do dziś uznawana za najlepszą szkołę aktorską w naszym kraju. Ruszmy więc dowiedzieć się czegoś więcej o polskim kinie..

  Na Placu Zwycięstwa znajduje się Pałac Karola Scheiblera. Był on przemysłowcem, który założył kompleks fabryk włókienniczych. Jego geniusz polegał na przewidzeniu kryzysu, jaki wybuchł na rynku włókienniczym po wojnie secesyjnej. Otóż okazało się, że wstrzymane zostały dostawy bawełny, stanowiącej główny materiał do produkcji. Scheibler uprzedzając fakty zamówił jej tak dużo, że starczyło mu na cały okres kryzysu.  Podczas gdy inni fabrykanci zwijali swoje interesy, on produkował dalej i rozwijał swoje przedsiębiorstwo. W kluczowym momencie powierzchnia produkcyjna wynosiła aż 500 ha.

  Mając tak potężne i dobrze prosperujące przedsiębiorstwo Scheibler poświęcał część zysków na działalność filantropijną. Wspierał budowę szkół, szpitali czy kościołów. Zbudował dla siebie również pałac, który zachowany został w stylu neoklasycystycznym. To tam mieści się dziś Muzeum Kinematografii  – placówka o tyleż wyjątkowo, co jedyna tego typu w Polsce. Pałac jest niski, bo zaledwie piętrowy, ale zbudowany ze smakiem. Zdobienia harmonijnie ze sobą współgrają i są symetrycznie rozłożone. Budynek założono na planie prostokąta, a mniej więcej w jednej czwartej jego długości w niebo wzbija się kwadratowa wieża, zakończona płaskim dachem.

  W tej otynkowanej na biało budowli mieści się skarbnica historii polskiego kina. Coś dla siebie znajdzie tu każdy miłośnik X muzy – niezależnie od wieku. Dla najmłodszych Muzeum oferuje wystawę „Pałac pełen bajek”, będącą opowieścią o polskich  produkcjach dla dzieci. Tym zaś, którzy fascynują się techniczną stroną filmu, spodoba się wystawa „Sekrety filmów”, na której można zobaczyć kamery i inne sprzęty używane do rejestrowania scen chwytających później widzów za serce lub bawiących do łez. Z tej wystawy możemy udać się na kolejną, która opowie nam o pracy monterów i pokaże, na czym ona polegała. Na końcu zaś rarytas dla tych, co tęsknią całym sercem za dawnymi czasami: fotoplastykon. Znajdujemy się w pomieszczeniu, gdzie sercem jest drewniana szafa z okularami. Dookoła rozstawiono  stołeczki, na których można usiąść i obejrzeć to, co fotoplastykon nam dziś oferuje. Zagłębiając się w prezentowane obrazy, możemy poczuć klimat przedwojennej Łodzi i zaznać rozrywek naszych  dziadków.

  A gdyby podróż w czasie sprawiła, że zatęsknimy jednak za współczesną rozrywką, możemy udać się na seans oferowany przez Kino Kinematograf. W jego repertuarze odnajdziemy filmy niszowe, które nie są dostępne w wielkich sieciach. Klimatyczne pomieszczenia i dobre kreacje – czego chcieć więcej? Nie ma na co czekać – do Muzeum z Hotelu Reymont dowiezie nas tramwaj 9A z przystanku Zielona – plac Hallera i ruszamy na Piłsudskiego-Targową. Stamtąd już rzut beretem do tajemnic kina.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy