Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Iskra
 • »
 • Muzeum im. Jacka Malczewskiego
 • Muzeum im. Jacka Malczewskiego

  Jacek Malczewski to zdecydowanie jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. W jego obrazach zaklęta jest polska dusza, wyrażona w żywych kolorach i wyrazistych postaciach. Czasem przerażają, gdy spoglądają na nas z płótna postaci demonów, ale po chwili spoglądamy na sielskie pejzaże i odczuwamy tęsknotę do natury.

  Malczewski urodził się w Radomiu w1854 r. Jego rodzina, choć szlachecka, była zubożała. Mimo to rodzice zadbali o jego kształcenie, a późniejsze losy malarza poniosły go do Krakowa, gdzie zetknął się z innym wielkim artystą, Janem Matejką. Znalazł się pod jego skrzydłami i rozpoczął karierę w Szkole Sztuk Pięknych. Jego temperament był jak jego obrazy – żywiołowy. Po latach pracy na SSP pokłócił się z Julianem Fałatem i opuścił ją, aby po latach wrócić na stanowisko profesora, a później nawet jej rektora. Zmarł w 1929 r.

  Tymczasem w Radomiu muzeum, któremu dziś przyszło mu patronować, działało już dość prężnie. Jego powstanie zainicjował w 1913 r. ks. Jan Wiśniewski. W Polsce znajdującej się pod zaborami każda inicjatywa, która podtrzymywała więź z Ojczyzną była cenna. Nie mniej droga do stworzenia obecnej instytucji nie była łatwa: problemy lokalowe, wojny i ideologiczne inklinacje utrudniały, a czasem całkiem uniemożliwiały pracę. Mimo to muzeum oparło się trudnościom i dziś jest zapełnione ciekawymi eksponatami.

  Największe wrażenie robi kolekcja obrazów w Dziale Sztuki Dawnej: Malczewski, Czachórski, Chełmoński, Wyczółkowski… wymieniane jednym tchem nazwiska wzbudzają artystyczne emocje. Muzeum może także pochwalić się szkicem wykonanym przez Fryderyka Chopina. Ponadto posiada aż 42 grafiki, które wyszły spod ręki patrona. Wśród dzieł artystów nieprofesjonalnych, których obrazów jest blisko 500, odnajdujemy słynnego łemkowskiego malarza Nikifora. W sekcji historycznej podziwiamy zaś przedmioty codziennego użytku podarowane przez prof. Andrzej Pinno, a które gromadziła jego rodzina. Stanowią wspaniałe świadectwo, które wprowadza nas w styl życia przemysłowych elit Radomia. Pozwala nam to wejść w arkana ich codzienności i spróbować wyobrazić sobie jak funkcjonowali nasi przodkowie nie tak dawno temu, bo nieco ponad sto lat wstecz.

  Nie da się oddać piękna obrazów, jakie zgromadzono przez lata w radomskim muzeum. Trzeba je zobaczyć, a szczęśliwie Muzeum im. Jacka Malczewskiego leży dosłownie kwadrans drogi od Hotelu Iskra.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy