Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Belwederski
 • »
 • Łazienki Królewskie
 • Łazienki Królewskie

  Stolica naszego państwa jawi się jako miejsce pozbawione uroku. To wyjątkowo nieusprawiedliwione stwierdzenie i ten, kto tak sądzi nie był nigdy w Łazienkach Królewskich. W Warszawie bowiem można się zakochać, tylko trzeba zobaczyć ją oczami duszy.

  Łazienki to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Jego historia jest długa, bo pierwsze zabudowania mogły stać tam już w VIII w. Pewnym jest, że w XIII w. książęta mazowieccy mieli tutaj swoją siedzibę, a miejsce to nazywało się Jazdowem. Urządzili sobie w nim zwierzyniec – czyli specjalne miejsce polowań. Z czasem jednak zaczęło ono tracić na znaczeniu, pomimo, że zamieszkała tutaj królowa Bona wraz z córkami. Podczas panowania Zygmunta III Wazy powstał tutaj pałac, a okolica zmieniła nazwę na współczesną – Ujazdów. Owa budowla nie oparła się jednak potopowi szwedzkiemu i spustoszone tereny przeszły w ręce Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Był to człowiek przerastający swoją epokę. Znany jest jako jeden z przedstawicieli nurtu „literatury zwierciadła książąt” bardzo popularnej w I Rzeczypospolitej, a której przykładem jest księga „O ułudzie rad…” mówiąca o sposobie skutecznego zachowania w polityce. Jego dzieła, takie jak „Adverbia moralia” (ostatnie wybitne dzieło neołacińskie) czy „Rozmowy Artaksesa i Ewandra” będące zapisem filozoficznej rozmowy dwóch dworzan. Do pisane przez niego teksty dziś zachwycają kunsztem języka, czemu trudno się dziwić sięgając po „Tobiasza wyzwolonego”, czyli poetyckiego zapisu księgi Tobiasza.

  Lubomirski miał jednak wizję szerszą, niż epoka w której żył. Zatrudnił Tylmana z Gameren, który zaprojektował dla niego pierwsze zabudowania w Łazienkach – Ermitaż oraz Pawilon Łaźni. Ermitaż stoi do dziś, natomiast Łaźnię przebudował nowy właściciel, którym był król Stanisław August Poniatowski.

  Król uczynił Łazienki swoją rezydencją letnią. Początkowo zabrał się za przebudowę Zamku Ujazdowskiego, ale zniechęcony i niezadowolony z osiągniętego efektu przekazał go miastu. Wybudował dla siebie Pałac na Wyspie, który połączył się z Łazienką postawioną przez Lubomirskiego. W kompleks budynków włączono jeszcze m.in. Biały Domek, pałac Myślewicki oraz Wielką Oficynę.

  Wielka Oficyna została przekształcona w 1822 r. w Podchorążówkę, czyli Szkołę Podchorążych. Miejsce to stało się teatrem jednego z najważniejszych wydarzeń naszej historii. Tutaj bowiem doszło do sprzysiężenia, któremu przewodniczył Piotr Wysocki. Spiskowcy wywołali powstanie listopadowe, które wybuchło 29 listopada 1830 r.

  Łazienki ucierpiały najpierw w kampanii wrześniowej, a następnie po Powstaniu Warszawskim spalono wnętrza budynków. Podjęto nawet przygotowania do ich wysadzenia, ale z jakiś przyczyn tego nie uczyniono. W okresie powojennym wzniesiono je na nowo, razem z całą stolicą.

  Dziś znów możemy podziwiać ich piękno. Przejść się na spacer ich alejkami wśród wyjątkowych okazów drzew, pomników i rzeźb. Napawać się spokojem, który jest tak potrzebny w tym szybkim mieście. Zwłaszcza, że są one położone dosłownie kilka minut drogi od Hotelu Belwederskiego.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy