Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Rycerski
 • »
 • Lasy miejskie
 • Lasy miejskie

  Szczecin słynie z największych lasów miejskich w Polsce. Wplecione w zabudowę lasy zajmują 2 780 hektarów tworząc wyjątkowy klimat do spacerów i poszukiwań małych przygód.

  Betonowa dżungla – tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że żyjemy wśród miejskiego zgiełku, zabudowanego szkłem, stalą i betonem. Nasze ulice są równie kręte jak ścieżki leśne, a niektóre zaułki równie niedostępne jak uroczyska. Stąd takim fenomenem jest Szczecin posiadający 13 lasów, które składają się łącznie na prawie 3 000 ha przestrzeni zielonej. Z urbanistycznej dżungli płynnie można przenieść się w uroczysko, zamieniając miejski gwar na ptasi trel. Takich miejsc jest tak dużo, że nawet najbardziej wybredni znajdą dla siebie zagajnik, pozwalający zrelaksować się na łonie natury.

  Największymi kompleksami są Las Arkoński i Uroczysko Dąbie, które łącznie zajmują połowę powierzchni zielonej. Pierwszy z nich nazwę zawdzięcza dawnym wierzeniom przedchrześcijańskim. Arkon był bowiem miejscem kultu Świętowida, słowiańskiego bożka. Do dziś rodzimowiercy słowiańscy używają tego miejsca do odprawiania swoich rytuałów. Wiedzeni ciekawością możemy tutaj obejrzeć jak neopoganie świętują Noc Kupały, Jare Święto czy Święto Plonów. W lesie tym też możemy zobaczyć ruiny Wieży Quistorpa. Symbolizuje ona wdzięczność syna dla ojca – Martin Quistorp chciał w ten nietypowy sposób upamiętnić swojego ojca, Johannesa. Starszy z Quistropów był bowiem fabrykantem i filantropem. Z jego inicjatywy powstały różnego typu budynki użyteczności publicznej, jak np. szkoła podstawowa czy zakład opiekuńczy. Gdy zmarł, jego syn podjął decyzję o budowie wieży. Prace nad nią rozpoczęto już w rok po jego śmierci – 1900 r. Po czterech latach na Wzgórzu Arkońskim stała już ceglana wieża, która pozwalała zachwycić się widokiem na miasto. Dziś leży ona w ruinie, do końca nie wiadomo z jakiego powodu: czy to aliancki nalot skosił ją z ziemi? A może to Niemcy wysadzili ją, aby nie naprowadzała sowieckiej artylerii? Zagadkę tę zostawmy historykom, tymczasem sami wybierzmy się na spacer po leśnych uroczyskach. Las Arkoński jest miejscem, gdzie można odetchnąć pełną piersią powietrzem przepełnionym smakiem. W nosie kręci nas zapach runa, który odurza. Cisza i spokój tych leśnych odmętów pozwalają na nabranie sił do codziennych zajęć.

  Drugim ciekawym laskiem jest Park Leśny Głębokie. Znajduje się w nim jezioro o takiej samej nazwie – Głębokie. Ponadto rośnie w nim Dąb Upiór, który wzbudza przerażenie swoim wyglądem. Jego konary straszą spacerowiczów. Aby jednak nie popaść w smętny nastrój, udajmy się do położonych nieopodal Dębów Brytyjczyków. Te wiekowe drzewa upamiętniają bowiem Brytyjską Misję Repatriacyjną dla Niemców. Samo zaś jezioro jest miejscem rekreacji dla Szczecinian. Specjalnie dla kąpieli w letnie, ciepłe dni zaadoptowano jeden z brzegów, dając możliwość zażycia ochłody.

  W Szczecinie jest jeszcze 11 innych lasów i uroczysk. Każdy znajdzie ten, który najbliższy będzie jego sercu. A nie ma przecież nic lepszego, jak wsłuchać się w dźwięki przyrody, tak odmienne od szumu miejskiego.

  Zobacz stronę naszych hoteli w Szczecinie:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy