Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Dedal
 • »
 • Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
 • Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

  Malborska świątynia ma bardzo ciekawą historię – przez wieki służyła zarówno katolikom, jak i protestantom do wznoszenia swoich modlitw. Na dokładkę jest bardzo nietypową budowlą, przykuwającą oko.

  Początkowo kościół nosił imię św. Jerzego i był kaplicą przyszpitalną. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy został zbudowano. Mamy jednak pewność, że w XV wieku już funkcjonował i był ważną świątynią w państwie krzyżackim. Otóż w archiwach historycy doszukali się zapisu z 1403 roku,  odnotowującego fundację świec wielkanocnych. Na początku XV stulecia wielki mistrz krzyżacki ufundował specjalne świece, które miały uświetnić obchodzenie świąt paschalnych. Powtarzało się to rok rocznie, co świadczy o wadze i znaczeniu kościoła.

  Front wojny trzynastoletniej przechodząc przez Malbork zniszczył kościół. Podjęto więc jego odbudowę. Wraz z nadejściem XVI wieku docierać do Polski zaczęła reformacja. Wraz z nią pojawił się w dziejach miasta Jakub Knade, dominikanin, który rozpoczął swoją kaznodziejską karierę w Gdańsku. Głosił tam kazania inspirowane protestancką myślą, za co musiał zbiec z miasta. Trafił do Malborka, gdzie od 1522 roku głosił protestanckie prawdy w kościele św. Jerzego. Spotkało się to z ostrą reakcją króla Zygmunta I Starego. Zakazał on Radzie Miejskiej, do której należał kościół, głoszenia nowinek religijnych. Grozić miały za to rajcom kary pieniężne. Knade jednak nie przeląkł się represji i głosił nadal swoją wiarę, przez co władze miasta zmuszone były ustanowić go pastorem w kościele św. Jerzego. Nie spodobało się to jednak królowi. Zygmunt Stary wraz biskupem chełmińskim przymusili go do emigracji. Jakub Knade w efekcie ich nacisków przeniósł się w 1534 roku do Nidzicy. Nie mniej wspólnota luterańska się rozrosła w tym czasie i posiadała wpływowych członków. Jej starania doprowadziły do uznania w mieście dwóch wyznań: rzymsko-katolickiego oraz ewangelicko-augsburskiego.

  Fakt ten potwierdzały liczne przywileje nadawane przez królów wspólnocie luterańskiej. W chwilach zawirowań wojennych cofano je i przywracano, co nie przeszkadzało ewangelikom gromadzić się w nim nadal. Co więcej – wspólnota się rozrastała. W konsekwencji na przełomie XVII i XVIII wieku kościół rozbudowano. Wtedy powstała jego ciekawa bryła: patrząc na niego mamy wrażenie, że to trzy budynki złożone w jeden. Nawa główna i obie nawy boczne są nakryte dwuspadowym dachem. Zaś wejścia strzeże wieża ze spiczastym hełmem.

  Wnętrze kościoła jest typowym reprezentantem zboru luterańskiego: surowe piękno. Nie znajdziemy w nim fresków, ani rzeźb. Ciasno wypełnione jest ławkami, a z okien sączy się do białego wnętrza światło. Całkiem inaczej niż w katolickich świątyniach, które skryte są w większości w półmroku, a po ścianach tańczą kolorowe odblaski z witraży. Kościół św. Jerzego zaś jest pełen światła. Pod niskim, beczkowym sklepieniem, mieści za to ozdobne organy, które uświetniały ewangelickie nabożeństwa.

  Po tym, jak przez Malbork przetoczył się ostatni front, kościół oddano katolikom. Przetrwał on wojenną pożogę bez większych szkód. Ustanowiono go siedzibą parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i pod tym wezwaniem funkcjonuje do dziś.

  Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy położony jest niecałe 2 km od Hotelu Dedal. Wybierając się na podbój Malborka warto zatrzymać się w nim i podumać nad jego zmiennym losem.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy