Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Royal
 • »
 • Kościół Mariacki
 • Kościół Mariacki

  Hotel Royal Kraków - Hotele w centrum KrakowaKościół o dwóch nierównych wieżach strzeże od wieków jednego z rogów Rynku. To tam służbę pełnią hejnaliści, którzy co godzinę wygrywają na trąbce alarm urywający się w połowie. Tam również, w ciszy nawy głównej, można podziwiać jedno z najpiękniejszych dzieł Wita Stwosza – ołtarz przedstawiający scenę zaśnięcia Matki Boskiej.

  Bazylika Mariacka to jedna z najważniejszych świątyń Krakowa. Położona w północno-zachodnim rogu Rynku Głównego jest oddalona od Hotelu Royal zaledwie o 15 min spacerem. Warto znaleźć czas, aby zagłębić się w sacrum jakie z niej promieniuje. Kościół towarzyszy miastu od jego zarania. Najważniejszy polski kronikarz, Jan Długosz, wspomina o XIII wiecznym romańskim kościele wzniesionym na miejscu drewnianej budowli. Stopniowo, świątynia była przebudowywana, a jej wnętrze przechodziło kilka metamorfoz. Ostatnią z nich przeprowadzono w XIX w. Wtedy to bazylika została oddana w ręce najwybitniejszych artystów epoki: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoffera. Każdy z nich, zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach kultury polskiej ofiarując jej obrazy i dzieła pisane, które poruszają wciąż kolejne pokolenia. Razem zaś dali Polsce jeszcze przepiękne, neogotyckie wnętrze nawy głównej. Wchodząc do kościoła widzi się bowiem od razu wspaniałą polichromię: sufit krzyżowo-żebrowy przypominający rozgwieżdżone niebo, ściany pokryte symetrycznymi wzorami zachowanymi w czerwono-złotej tonacji harmonijnie komponują się z wykończonymi czarnymi marmurami kaplicami.

  Kościół spowija półmrok, pozwalający na chwile refleksji nad sobą i miejscem w którym się znajdujemy. Jego centralną część stanowi scena zaśnięcia Matki Boskiej, która osuwa się w ramiona otaczających ją apostołów. Spoglądając na postacie widzimy autentycznie oddane emocje jakie malują się na ich twarzach. Zachwyt wzbudzają dopracowane do perfekcji szczegóły: załamujące się dłonie Maryi, fałdy szat dajce złudne wrażenie iż są z materiału, skręcone loki na głowach apostołów doskonale widoczne na niebieskim tle. A to tylko jeden z elementów ołtarza, który należy do typu szafowych. Na dwóch parach skrzydeł – ruchomych i nieruchomych – zamontowane są płaskorzeźby przedstawiające ewangeliczne sceny z życia Jezusa oraz Maryi. Płaskorzeźby te są pełne żywych kolorów, pięknie zdobione i równie perfekcyjnie wykonane.

  W nawach bocznych znajdują się kaplice poświęcone licznym świętym. Każda z nich bogato zdobiona zachęca do zatrzymania się i wzniesienia swoich myśli ku sprawom ostatecznym. Głęboka cisza, która wypełnia to miejsce ułatwia to zadanie.

  Często, po wyjściu z wnętrza bazyliki, ma się wrażenie zderzenia. Spokój sacrum kontrastuje z wiecznie gwarnym Rynkiem. Zwłaszcza, że i sam kościół się do tego przyczynia: na wyższej z jego wież co godzinę odgrywany jest hejnał. Jest to alarm, jaki w dawnych wiekach ostrzegał mieszkańców Krakowa przed zagrożeniem. Wiąże się z nim legenda, jakoby wygrywającemu go hejnaliście tatarska strzała przeszyła gardło, aby go uciszyć. Dlatego od niepamiętnych czasów wygrywana na cztery strony świata melodia urywa się w połowie. Wpisała się ona tak mocno w codzienność miasta, że tubylcy instynktownie już jej nie słyszą. Natomiast goście od razu podrywają głowy na dźwięk trąbki, która o każdej pełnej godzinie rozpoczyna hejnał. Słynna jest anegdota o przedwojennym warszawskim gościu, który nocował w hotelu nieopodal Rynku. Zapytany jak mu się spało, orzekł, że owszem – pokój bardzo wygodny, ale co godzinę jakiś wariat wygrywał tę samą melodię cztery razy. Dziś już hejnał nie brzmi przez całą dobę, ale nadal stanowi jeden z rytmów miasta.

  Zobacz stronę naszego hotelu w Krakowie:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy