Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Kopernik
 • »
 • Katedra św. Janów
 • Katedra św. Janów

  Ciekawą jest historia tego gotyckiego kościoła. Mająca za patronów św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę świątynia początkowo bowiem należała do Krzyżaków, będąc ich głównym kościołem. Później stała się miejscem międzywyznaniowego układu – naprzemiennie modlili się w niej na własnych nabożeństwach katolicy i luteranie. Obecnie zaś stanowi on główny kościół diecezji toruńskiej, a wybór ten nie był przypadkowy.

  Odwiedzając Rynek, który położony jest nieopodal, bo 10 minut drogi od Hotelu Kopernik, warto skierować się w ul. Żeglarską i na chwilę zatopić w ciszy tej monumentalnej świątyni. Katedra jest bowiem jednym z najpiękniejszych świątyń zbudowanych w stylu halowym. Jej rozmiary – 27 metrów wysokości – miały odzwierciedlać ambicję toruńskiej elity, która nie szczędziła pieniędzy na budowę. I tak Katedra powstawała w czterech etapach od XIII wieku i ostatecznie nabrała kształtu w XV stuleciu.

  Stojąc przed nią widzimy zwartą, regularną bryłę z cegły zdobioną w wykusze i maswerki typowe dla gotyckiego stylu w jakim ją wzniesiono. Warto nadmienić, że Toruń jest drugi pod względem ilości zabytków gotyckich miastem Polski, zaraz po Krakowie. Nie mniej tak zachwycającej świątyni w grodzie Kraka nie znajdziemy. Wchodząc do środka widzimy nawę główną, która wsparta jest na strzelistych kolumnach. Nakrywa ją sklepienie żebrowe i gwiaździste, zaś ściany otynkowane są na biało. Znajdujemy na nich ozdoby w stylu gotyckim, stanowiące unikaty na skalę światową. Po bokach w nawach bocznych skryły się bogatozdobione ołtarze w stylu barokowym.

  Prezbiterium utrzymane zostało w cegle. W jego centrum znajduje się krucyfiks na tle przepięknego witrażu. Poniżej zaś umieszczono pudło z ołtarzem szafowym. Po lewej i prawej stronie znajdują się dwa wizerunki – to patronowie świątyni. Ich portrety pochodzą z 1360 r. i stanowią przykład stylu gotyckiego w malarstwie, podobnie jak umiejscowiona po lewej stronie scena ewangeliczna z ukrzyżowania Chrystusa.

  Kościół ten stanowił centrum życia polityczno-religijnego w Toruniu. W przenośni i dosłownie: tutaj bowiem znajduje się serce Jana Olbrachta, polskiego króla, który zmarł w nagle w murach miasta. Katedra była również miejscem, gdzie odczytywano postanowienia Rady Miejskiej, a także pochówkiem dla wielu patrycjuszy toruńskich. Stąd też możemy podziwiać przepiękne rzeźby nagrobne i epitafia im poświęcone. Nie zabrakło w niej również miejsca dla najwybitniejszego mieszkańca miasta – Mikołaja Kopernika. W kaplicy Aniołów Stróżów znajdują się pamiątki po astronomie oraz jego pierwsze popiersie.

  Jednym z najwspanialszych zabytków Torunia jest dzwon Tuba Dei – Trąba Boża. Mieści się on w wieży należącej do kościoła. Waży aż 7 000 ton, a zamontowano go w 1500 r. Ponoć powstał z obawy przed zbliżającym się końcem świata, a jego dźwięk miał przebłagać Boga i opóźnić Apokalipsę. Mieszkańcy miasta byli z niego tak dumni, że postanowili uchronić go przed Szwedami, przekupując ich kilkunastoma tysiącami złotych talarów, byleby najeźdźcy nie zniszczyli ich skarbu. Dziś Tuba Dei dzwoni rzadko, bo kilka razy do roku. Jego niskie tony wpływają szkodliwie na konstrukcję wieży. Nie zmienia to faktu, że dla uczczenia najważniejszych chwil jego dźwięk unosi się nad miastem.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy