Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Wieniawa
 • »
 • Hala Targowa
 • Hala Targowa

  Istnieją zabytki, które choć towarzyszą miastu od wieków nie stają się nobliwym muzeum, których podziwianie nie służy już codzienności. Są takie miejsca, które posiadając ładunek historyczny nadal są częścią epoki, która trwa i towarzyszą wiernie ludziom w ich krzątaninie. Do takich budynków należy Hala Targowa.

  Życie jest największym żartownisiem, które lubi bawić się w sprzeczności. Widać to doskonale na przykładzie Hali Targowej. Pierwotnie na jej miejscu stał pałac biskupów lubuskich. Miejsce poświęcone sacrum ustąpiło jednak miejsca militariom – na gruzach siedziby biskupów powstał Arsenał Piaskowy. I tak, na początku XIX w. skład broni przekształcił się w skład towarów.

  Monumentalna Hala zbudowana jest z cegły. Podczas budowy odnaleziono kule armatnie, pozostałość po Arsenale. Wbudowano je w elewację na pamiątkę, choć sama budowla jest raczej przedstawicielem nowoczesności. Gdy ją wznoszono zastosowano w niej żelbetonową konstrukcję, co dla współczesnych było nowinką. Zbiega się ona strzeliście pod sufitem, tworząc żebra hali, które zabudowano cegłami. Z przodu elewacja jest prosta, praktycznie pozbawiona zdobień. Jedynie portal wejściowy z kamienia zawiera elementy dekoracyjne. Ponad nim umieszczone są zaokrąglające się, wielkie okna, które złożone są z małych, prostokątnych szybek. Po lewej wznosi się wieża nakryta stromym, spadzistym dachem w której szczycie ulokowany jest zegar. Można z niej podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Z tej samej strony, po przeciwległym krańcu wznosi się druga, mniejsza wieża.

  Wewnątrz historyczna Hala zachwyca feerią barw i zapachów – w nawie głównej i dwóch pobocznych rozłożone są stragany mieszczące owoce, warzywa oraz kwiaty. Nad dolnymi stoiskami biegnie antresola, również mieszcząca kramy z przeróżnym dobrem. Spogląda się na morze kolorów, jakie rozlewa się pod stopami: żółte cytrusy, czerwone jabłka, zielone łodygi kwiatów… Zapachy mieszają się z sobą tworząc najpiękniejsze i uwodzicielskie perfumy świata.

  W nawach bocznych Hali usytuowani są sprzedawcy mięsa, które sami rozkładają w specjalnych do tego pomieszczeniach umieszczonych w piwnicach. Po to, aby mieszkańcy dostali najwyższej jakości produkty. A przybywają do niej tłumnie, aby zaopatrzyć się wiktuały na swoje stoły, by dzielić się z rodzinami radością spotkania przy wspólnym posiłku.

  Goszcząc w naszym hotelu można również zakosztować delicji z Hali Targowej – wystarczy wybrać się tramwajem 17 i wysiąść na przystanku pod tą samą nazwą.

  Zobacz stronę naszego hotelu we Wrocławiu:

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  Nasi partnerzy