Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Kopernik
 • »
 • Dom Mikołaja Kopernika
 • Dom Mikołaja Kopernika

  Każdy z nas lubi patrzeć w niebo. Czy to zasnute chmurami, czy błękitne i czyste. Uwielbiamy spoglądać na gwiazdy i gdy uda się złowić spadającą gwiazdę myślimy życzenie. Mikołaj Kopernik również z zachwytem patrzył w niebo, skutecznie wykradając mu jego tajemnice.

  Nie ma pewności w której z kamienic należących do rodziny Koperników przyszedł na świat astronom. Domniemywa się, że była to ta, położona na dawnej ul. św. Anny (obecnie patronuje jej nie kto inny, jak sam Mikołaj Kopernik) położona kwadrans spacerem od naszego hotelu Kopernik. Jest ona typową przedstawicielką domów w stylu hanzeatyckim, czyli spichlerzodomów. Hanza była związkiem miast kupieckich, które skupiły się po to, aby zyskiwać przewagę ekonomiczną. Kupcom, których miasta nie należały do Hanzy, trudniej było parać się handlem.

  Toruń był jednym z miast członkowskich związku, co wywarło na niego wpływ. Budownictwo łączyło praktyczne z pożytecznym: dom z jednej strony stanowił magazyn, a z drugiej przestrzeń mieszkalną. Kopernikowie posiadali tego typu lokum, co było rozwiązaniem nader wygodnym: pozwalało na stałą kontrolę nad własnym biznesem. Ich dom jest również jednym z najstarszych przykładów tego stylu architektonicznego, gdyż pochodzi z XV w. i przez ostatnie sześć wieków niewiele ingerowano w jego wygląd. Co prawda w XVII w. dodano mu na sufitach polichromie, ale nie zmieniono jego bryły. Wygląda on imponująco, niczym perła wśród młodszych kamienic w innych stylach. Spacerując przez wąską uliczkę i oglądając mijane budynki natrafiamy w pewnym momencie na to arcydzieło.

  Ceglany budynek został ozdobiony bardzo surowymi, acz imponującymi elementami: ostro zakończonym portalem u szczytu, ryzalitami i wykuszami, w których mieszczą się łukowato zakończone okna. Do środka wprowadzają nas ogromne drzwi umieszczone w portalu o podobnym kształcie, co okna.

  Wewnątrz zaś odnaleźć możemy ślady po wielkim astronomie – meble i przedmioty codziennego użytku pochodzące z epoki. To jedna z części wystawy przybliżającej życiorys Mikołaja Kopernika. Kolejne trzy poświęcone są jego późniejszym losom, już nie związanym bezpośrednio z Toruniem. Możemy na nich dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania jego teorii, która zrewolucjonizowała astronomię oraz podziwiać przyrządy służące mu do jej opracowania.

  Gdy już wykradniemy Kopernikowi jego arkana, możemy udać się podziwiać makietę dawnego Torunia. Przedstawia ona miasto z roku 1500, czyli takiego jakim pamiętał go astronom. Trójwymiarowy plan miasta jest dodatkowo wzbogacony pokazem multimedialnym, tworząc wspaniałe interaktywne widowisko. Oprowadza nas ono po miejscach dla Kopernika ważnych, pozwalając choć trochę zżyć się z miastem i poznać jego historię z burzliwego okresu wojen krzyżackich.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy