Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Iskra
 • »
 • Dom Gąski i Esterki w Radomiu
 • Dom Gąski i Esterki w Radomiu

  Dwie kamieniczki ulokowane na rynku radomskim obrosły legendami. Zwłaszcza pomarańczowa Esterka jest dość kontrowersyjną, gdyż przewija się przez nią sensacyjny wątek urodziwej Żydówki.

  Oba budynki położone są około dwudziestu minut drogi od Hotelu Iskra. Stanowią to miejsce, jakie odnajdujemy w każdej miejscowości, gdzie fikcja, ludowa fantazja i prawda mieszają się z sobą przez co nie sposób ocenić jak było w rzeczywistości. Tak samo rzecz ma się z domem Esterki. Ponoć wybudował go dla swojej kochanki Kazimierz Wielki. Nie jest to jednak możliwe, bo według badań dom powstał między XV a XVI w., po drodze będąc kilkukrotnie przebudowywany. Czy król miał romans z Żydówką nie do końca wiadomo. Nie mniej przyjęło się, że w miastach pokazimierzowskich nadawano domom miano Esterek. Druga wersja legendy pochodzi z czasów późniejszych, kiedy na ziemiach polskich rozlał się potop szwedzki. W sąsiadującym z Esterką domu Gąski zamieszkał król Karol Gustaw. Jeden z jego żołnierzy wypatrzył mieszkającą obok Esterę, przepiękną kobietę. Zaczął usilnie się do niej zalecać, ale dziewczyna odrzuciła jego starania. Rajtar stawał się coraz natrętniejszy, ale Estera wzorem swej biblijnej imienniczki, wykazała się dużą odwagą. Pogoniła niechcianego amanta za pomocą… metalowego uchwytu od wiadra. Gdy władca szwedzki dowiedział się, jakiego czynu dopuścił się jego podwładny, a także jak dzielna była dziewczyna, wynagrodził ją kilkoma złotymi talarami.

  Ale czy to prawda? Nie wiadomo. W źródłach historycznych obecna nazwa pojawia się mniej więcej od XIX w. Wcześniej na dom mówiono „senatorski”, co sugeruje iż należał do jednego z obradujących przy Trybunale Skarbowym Koronnym. Kamienica ta nie miała jednak wiele szczęścia i los nie był dla niej łaskawy: w trakcie wojny hitlerowcy wysadzili ją w powietrze. Gdy podjęto się jej odbudowy nie wzięto pod uwagę sztychów z XVIII w. oraz przedwojennych fotografii, co sprawiło iż oddana w 1956 r. odbudowana Esterka nie jest podobna do swojego przedwojennego oryginału.

  Dziś to pomarańczowa, niska kamieniczka o dwóch kondygnacjach. Obok niej mieści się dom Gąski, który jest ciut starszy, gdyż pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Nazwę zawdzięcza swojemu pierwszemu właścicielowi – Adamowi lub Stanisławowi Gąsce. Nie wiążę się z nim żadna legenda, za to w swych progach gościł aptekę, biura magistratu i hurtownie piwa. Obecnie zaś jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej.

  Ta instytucja kultury została ulokowana w obu domach, a podziwiać tam możemy obrazy współczesnych polskich malarzy. Eksponowane są tutaj dzieła Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego czy Józefa Czapskiego. W domu Esterki zaś mieści się ponadto oddział Muzeum Jacka Malczewskiego.

  Warto udać się poobcować ze sztuką, jednocześnie po drodze zastanowić się, która z wersji legendy najbardziej nas przekonuje o genezie nazwy kamieniczki.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy