Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
 • Strona główna
 • »
 • Hotel Reymont
 • »
 • Biała Fabryka Ludwika Geyera
 • Biała Fabryka Ludwika Geyera

  Dziś może Łódź już nie słynie z wyrobów włókienniczych, ale jej dawna sława jest stale obecna w pamięci Polaków. Wspomnieniem dawnego rzemiosła jest Biała Fabryka, gdzie dziś znajduje się Muzeum Włókiennictwa.

  Łódź w XIX w. stała się miastem typowo przemysłowym. Trafił do niej w 1828 r. Ludwik Geyer, syn niemieckiego fabrykanta. Zrobiwszy objazd po Królestwie Polskim zdecydował się właśnie na to miasto. Nie bez znaczenia był fakt, że zaliczono Łódź do grona miast, które objął specjalny program opieki państwowej mający na celu przyspieszenie ich rozwoju. Geyer postanowił skorzystać z tej możliwości i osiadłszy w Łodzi podjął się budowy fabryki, która dziś znana jest jako Biała.

  Wszystkiemu winien jest kolor, w jaki otynkowano hale produkcyjne. Elewacja bowiem jest zachowana w czystej bieli. Sam zaś budynek w niczym nie przypomina dzisiejszych fabryk, które tworzą zazwyczaj w miastach brzydkie okręgi przemysłowe Geyer postawił budynek, który zachowuje neoklasycystyczny styl. Nie da się porównać jego fabryki do dzisiejszych hal z blachy, bez wyrazu. Zniechęcających do tego, aby przestąpić ich próg. Biała Fabryka to piękny budynek, o regularnych kształtach i symetrycznie rozłożonych oknach. Wrażenie robi również jej wielkość: posiada aż trzy piętra. Ze środka dachu wzbija się w niebo wieża, nadając całości widzianej z daleka urzekającego charakteru. Nie będzie chyba daleko posuniętą insynuacją stwierdzenie, że pracownikom Geyera musiało chcieć się przychodzić do fabryki. W końcu na ówczesną chwilę było to najnowocześniejsze przedsiębiorstwo włókiennicze w regionie. Posiadało maszynę parową oraz specjalistyczne maszyny sprowadzone od najlepszych producentów. Sam zaś Geyer był znany z społecznej działalności, jak choćby stworzenia dla dzieci pracujących u niego wieczorowej szkoły elementarnej.

  Biała Fabryka przetrwała praktycznie niezmieniona do naszych czasów. Dziś jest miejscem, które opowiada o dawnej  sławie miasta, jaką był przemysł włókienniczy. W jej progach mieści się bowiem Centralne Muzeum Włókiennictwa. Wydawać by się mogło, że nie jest to zbyt interesujące muzeum. Tymczasem z zaskoczeniem odkrywamy multimedialne sale, które opowiadają nam o historii rzemiosła i wprowadzają w tajniki jego narzędzi. Mamy możliwość obejrzeć zrekonstruowaną tkalnię z XIX w., a także zapoznać się bliżej z postacią Ludwika Geyera. Zaś dla pań ciekawą na pewno będzie wystawa omawiająca szczegółowo modę z okresu XX w. W kompleksowy sposób zaprezentowano ewolucję, jaką przechodziły kroje i fasony w poprzednim stuleciu. Na potrzeby tej wystawy zgromadzono bowiem 230 strojów. Zapewne każda miłośniczka mody znalazłaby tutaj niejedną inspirację. Zwłaszcza, że Muzeum znajduje się zaledwie 15 min drogi od Hotelu Reymont, a trasa wiedzie przez Park Poniatowskiego.

  Zobacz również pozostałe atrakcje:

  Rezerwuj

  online

  AMW Hotele

  

  Nasi partnerzy