Atrakcje

Zarezerwuj swój hotel
AMW HOTELE zaprasza do swoich hoteli, umiejscowionych w najpiękniejszych miastach Polski. Oferujemy przestronną bazę noclegową i konferencyjną, która sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Belweder

Czy wiecie co to jest „belweder”? I czy jest tylko jeden? Przekonajmy się o tym, skoro już spacerujemy po warszawskich ulicach.

W naszym rozumieniu „belweder” kojarzy się jednoznacznie z budowlą ulokowaną w Łazienkach Królewskich. Tymczasem w architekturze mianem tym określa się budynki umieszczone na wzniesieniu, z których roztacza się wspaniały widok. Nazwa to w końcu oznacza po włosku „piękny widok”. Takim też jest warszawski Belweder, będący przykładem jednego z reprezentantów tego stylu, który jest na tyle wspaniały, że inspirował podróżników. Otóż na Spitsbergenie, w paśmie gór Piłsudskiego odnajdujemy szczyt Belweder. Z resztą budowla ta miała dla Polaków posmak luksus – za PRL od jej imienia nazwano  markę telewizorów, a także ekskluzywne papierosy. Nie wspominając o smaku ciasta belweder, zakropionego rumem czy wódce. A i nasz Hotel Belwederski – zawdzięcza swoją nazwę bliskiemu sąsiedztwu pałacu.

Historia tego miejsca jest długa – pierwsze zabudowania powstały tutaj w XVI stuleciu. Wiek później powstał tutaj klasycystyczny budynek jakim jest do dziś. To piękna, jasna bryła, z harmonijnie rozłożonymi oknami i zdobieniami. Z przodu widzimy trójkątny portal wsparty na kolumnach. Nie posiada zdobień, ale ma w sobie taką powagę, która każe patrzeć na niego z podziwem. W końcu od XVII w. jest on budynkiem spełniającym funkcje państwowe. Urzędował tutaj Książe Konstanty, na którego życie targnęli się powstańcy listopadowi. Zaś po odzyskaniu niepodległości miejsce to upodobał sobie Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski. W przerwie jego bytności mieszkali tam międzywojenni prezydenci Polski: Ignacy Mościcki i Stanisław Wojciechowski. Marszałek wrócił do Belwederu po przewrocie majowym, w 1926 i objął go w urzędowanie do śmierci w 1935. Jego duch jednak nie opuścił pomieszczeń – jeszcze w tym samym roku urządzono w Belwederze jego muzeum, które funkcjonowało do 1939 r.

Urokowi tego miejsca nie oparł się również Hans Frank, który uczynił Belweder swoja warszawską rezydencją. Trzeba przyznać, że zbrodniarz ten umiał docenić piękno architektury – w końcu w Krakowie rezydował na Wawelu. Cofając się Niemcy chcieli wysadzić Belweder, podobnie jak Pałac na wodzie. Nawiercono dziury na dynamit, ale odstąpiono od tego pomysłu.

W latach komunizmu Belweder był siedzibą komunistycznych władz. Początkowo urzędował w nim Bolesław Bierut, prezydent PRL. Później zmienił się kształt systemu i układ urzędów w państwie, a prezydenta zastąpiono kolegialną Radą Państwa. W związku z tym od 1952 r. jej Przewodniczący miał w Belwederze swoją siedzibę.

Urok tego miejsca sprawił, że także władza wykonawcza III RP postanowiła urzędować w pałacu. Pracował tu Lech Wałęsa, a później Prezydent Bronisław Komorowski. Zaś Lech Kaczyński uczynił z Belwederu lokalizację, gdzie przyjmowane są zagraniczne delegacje. W ten sposób chcąc uhonorować gości i jednocześnie podkreślić, jak pięknym miejscem jest Polska. Tutaj odbywają się również ważne uroczystości państwowe. W salach Belwederu wręczane są generałom ich nominacje generalskie.

Choć na co dzień budynek ten służy państwu, można go zobaczyć w celach turystycznych. Gdy przekroczymy jego próg możemy obejrzeć wystawę o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz tę poświęconą najwyższemu odznaczeniu – Virtutti Militari.

Zobacz również pozostałe atrakcje:

Rezerwuj

online

AMW Hotele

Nasi partnerzy